КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ЛУКА-МЕЛЕШКІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ЛУКА-МЕЛЕШКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ"

"Наш ліцей - ліцей сучасних знань" / "Our school - the school of modern knowledge!"

Здоровий спосіб життя

 

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Березень – місяць подолання туберкульозу (ТБ), який цьогоріч проходить під гаслом «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати».

Подолання туберкульозу – це спільна відповідальність, яка вимагає негайних та рішучих  кроків. У 2024 році набув чинності Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер – соціального захисту, освіти, громадських організацій, для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.

     За даними МОЗ України, на сучасному етапі Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз та посідає за цим показником сьоме місце в Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров'я після росії, Грузії, Киргизстану, Румунії, Молдови та Казахстану.

      Стратегія ліквідації туберкульозу ВООЗ націлена на викорінення епідемії туберкульозу до 2030  року і має на меті покласти край глобальній епідемії туберкульозу. Ціллю є знизити смертність від ТБ на 95% і скоротити кількість нових випадків на 90% у період з 2015 по 2030 рік, а також переконатися, що жодна сім’я не обтяжена катастрофічними витратами через туберкульоз. 

         Щорічно в Україні  з 01 по 31 березня проводиться  місячник боротьби з туберкульозом з метою збереження здоров’я населення в умовах загрози поширення невиліковних і життєво небезпечних захворювань.

 

З метою збереження здоров’я учнів, привернення уваги до проблеми боротьби з туберкульозом та інформування учасників освітнього процесу про небезпеку і тяжкі наслідки зараження туберкульозом квітень оголошено Місячником боротьби з туберкульозом.

Комплексний план заходів щодо підготовки та проведення місячника боротьби з туберкульозом у КЗ"Лука-Медешківський ліцей"  

1.Організація просвітницької діяльності з питань профілактики туберкульозу у закладі освіти з залученням медичних працівників та представників та представників територіальних організацій Товариства Червоного Хреста України.

2. Проведення круглих столів, вечорів запитань та відповідей, диспутів, бесід з питань профілактики туберкульозу.

3. Проведення конкурсів дитячих малюнків, плакатів на тему профілактики туберкульозу.

4. Проведення бесід та виховних годин, написання тематичних диктантів з питань профілактики туберкульозу із залученням до їх здійснення громадських організацій, волонтерських формувань, тощо.

Профілактика туберкульозу

Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого е мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.

Основним джерелом інфікування є хвора людина.

Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору, дезінфектантів.

В навколишньому середовищі існує досить великий резервуар туберкульозної інфекції, що обумовлює напружену епідемічну ситуацію.

Симптоми туберкульозу:

  • Кашель, частіше сухий, що продовжується більше ніж 2-3 тижні;
  • Кровохаркання(наявність крові у мокроті, що виділяться при кашлі);
  • Підвищення температури більше 5-7 днів;
  • Задуха;
  • Погіршення або відсутність апетиту;
  • Раптове схуднення.

При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до дільничного терапевта або сімейного лікаря.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей.

Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу.

Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. Для діагностики використовуються загальноприйняті методи виявлення туберкульозу:

  • періодичне флюорографічне обстеження (1 раз на рік)
  • рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показаннями.
  • лабораторні методи: обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які кашляють більше 2 тижнів, бактеріоскопічне дослідження біологічних субстратів(мокротиння, сечі та ін.) за медичними показаннями.

СКЛАДОВІ ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  1. Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю і паління. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
  2. Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
  3. Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків,жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
  4. Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
  5. Регулярно 1 раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
  6. При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря.

Специфічна профілактика – це вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ.

Будьте здорові!

 

 

    Всі новини

    Контакти

    Адреса: вул. Шкільна,52

    Тел.: 56-47-24

    Email: lukam_school@ukr.net