КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ЛУКА-МЕЛЕШКІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ЛУКА-МЕЛЕШКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ"

"Наш ліцей - ліцей сучасних знань" / "Our school - the school of modern knowledge!"

Безпека життєдіяльності

 

 

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ УЧНІВ НА ПЕРІОД ВЕСНЯНИХ КАНІКУЛ

До уваги учнів!

З метою попередження нещасних випадків, травматизму та недопущення створення кримінальних ситуацій, адміністрація просять Вас ознайомитись із правилами техніки безпеки під час весняних канікул , з обов'язковим їх дотриманням:

Будьте обережні та дотримуйтесь усіх правил техніки безпеки при:

користуванні газом та електропобутовими приладами;

не допускайте гри з вогнем;

не влаштовуйте ігри на будівельних майданчиках та біля них.

 Щоб уникнути смертельних електротравм, категорично забороняється: наближатись до обірваних проводів ближче 8 м.; залазити на опори повітряних ліній електропередач, тим більше намагатись зняти електропровід; відчиняти двері та проникати в трансформаторні підстанції.

Обов'язково пам'ятайте (при відсутності дорослих вдома) про те, що не можна відкривати двері незнайомим особам.

 

Будьте особливо уважні біля водоймищ. Знайте: з водою не жартують!

Завжди пам'ятайте про заходи безпеки на льоду (зараз час танення криги на річці).

Обов'язково не забувайте про небезпеку, яка чатує на вас:

у ліфті;

метрополітені;

громадському транспорті;

при поводженні з собаками та іншими тваринами;

під час грози (блискавка!).

Пам'ятайте: вогнепальна зброя - не забавка. Користуватися дітям    мисливськими рушницями, випробовувати вибухові пакети, влаштовувати ігри з вибухонебезпечними предметами та речовинами - небезпечно.

Перед кожною вашою зустріччю з вулицею не забудьте про Правила дорожнього руху (особливо це стосуються тих, хто користується роликами, велосипедом чи мопедом).

Не перебувайте на вулиці без нагляду дорослих у вечірні години.

Слідкуйте за гігієнічними вимогами щодо харчування, споживайте тільки якісну їжу.

Діти, будьте безпечними при користуванні медикаментами. Без призначення лікаря їх споживати не варто.

Небезпечні предмети (знахідки) та ваші дії при їх виявленні мають бути розумними.

Пам'ятайте про ті проблеми, що стоять перед сучасною молоддю: куріння, пияцтво, токсикоманія, венеричні захворювання. У зв'язку зі становленням вашого характеру , прийміть до уваги те, що ніхто    з підлітків не застрахований від них. Тому ще раз наголошуємо, що:

пияцтво - це фактор ризику №1 і є стихією саморуйнування;

куріння та токсикоманія - це вірна духовна та фізична смерть;

розпуста - шлях до венеричних захворювань, СНІДу.

Особливо зверніть увагу на друзів, з якими спілкуєтеся.

Діти, нічого чужого не беріть та своєю поведінкою не створюйте криміногенної ситуації (бійки, крадіжки, брутальна поведінка).

Перебуваючи    на відпочинку в лісі або парковій зоні, пам'ятайте про правила безпечної поведінки.

 

 

 Усі ці правила були відпрацьовані класним керівником під час години спілкування

та на уроці з охорони здоров'я учнів.

Ми віримо, що при доброму здоров'ї, не маючи проблем з органами внутрішніх справ, ви знову сядете за шкільні парти, щоб успішно закінчити навчальний рік.

Поради 

громадянам  у разі загрози та виникнення надзвичайних 

ситуацій,  пов'язаних з вибухами

 

Однією із найпоширеніших причин вибухів є витік побутового газу у житлових і адміністративних будівлях.

Ознакою загрози вибуху побутового газу є різкий запах деодоранту, який змішується з метаном (запах газу). 

Якщо ви відчули стійкий запах деодоранту, необхідно: зберігати спокій; негайно вимкнути газові прилади; відкрити вікна та двері і провітрити приміщення; не курити та не користуватись електричними приладами; вийти з приміщення та зателефонувати до Служби газу (тел. номер «104»); якщо будинок багатоквартирний, повідомити інших мешканців та, не користуючись ліфтом, залишити будівлю; надати допомогу в евакуації літнім та тяжкохворим людям; перевірити сусідні квартири на наявність у них дітей, які тимчасово залишились без нагляду дорослих, та повідомити про це представників Служби газу (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних підрозділів); відійти   на  безпечну  відстань   від  будинку   (по   можливості на відкритий майданчик або    пустир)   та    чекати    подальших інструкцій спеціалістів. 

 

Іншою  причиною багатьох вибухів на території України є боєприпаси, що залишилися з часів Великої Вітчизняної війни, та сучасні боєприпаси (далі - вибухонебезпечні предмети (ВНП).

 

У разі виявлення боєприпасів або речей, за зовнішніми ознаками схожих на боєприпаси, необхідно: 

 

негайно припинити всі роботи в районі виявлення ВНП; по можливості попередити про підозрілий предмет осіб, які знаходяться поряд; вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах; позначити місце перебування предмета, а по можливості, огородити його (для   огорожі   можна   використовувати   різні   підручні   матеріали:   дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо); негайно повідомити про знахідку в місцеві органи виконавчої влади, у МНС та в МВС (повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження ВНП); очікувати на безпечній відстані від місця знаходження ВНП або предмета схожого на нього, представників органів місцевої влади, МНС, МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.

 

Категорично забороняється:

курити    та     використовувати     відкритий     вогонь     поблизу     місця  знаходження ВНП або предмета, схожого на нього; піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які ВНП; приносити   в   місця   перебування   людей   предмети,   що   схожі    на вибухонебезпечні. 

 

Терористи намагаються розмістити вибухові пристрої у таких місцях, де зможуть завдати найбільшої шкоди населенню. Це: автомобілі; входи, внутрішні двори, підсобні приміщення адміністративних і житлових будинків, складських приміщень; урни для сміття, інженерні комунікації в місцях масового перебування людей (фестивалі, ярмарки, базари, супермаркети, підземні переходи тощо); громадський транспорт (вагони тролейбусів, автобусів, трамваїв, поїздів); об'єкти підвищеної небезпеки тощо.

 

В окремих випадках вибуховий пристрій може бути замаскований у поштових відправленнях (посилки, конверти), букетах квітів, подарунках тощо.

Також до ознак підозрілих предметів, що можуть бути вибуховими пристроями, можна віднести: електропроводи, що виходять з невідомого предмета, лампочки на його поверхні, антени, хід годинника, що прослуховується; залишені предмети побутового призначення (валізи, сумки, гаманці, дитячі іграшки, ручні ліхтарики тощо); предмети,   що   знаходяться   в   непризначених   для   цього   місцях (наприклад, велика дитяча іграшка біля вхідних дверей); предмети з прикріпленими до них мобільними телефонами,
радіостанціями, акумуляторами.

 

З    метою    попередження    вибуху  необхідно: 

бути уважними та звертати увагу на покинуті  речі (валізи, пакунки, парасольки тощо); звертати увагу на ділянки свіжоскопаної землі, свіжопоштукатуреної або свіжопофарбованої стіни будівлі; не приймати від сторонніх осіб подарунків, квітів, поштових відправлень; користуючись громадським транспортом, не погоджуватись на пропозиції супроводжувати речі невідомої особи (у тому числі провідників, стюардів, контролерів).

 

При виявленні вибухового пристрою або підозрілої речі необхідно: зберігати спокій; негайно повідомити про знахідку представників міліції,  аварійно-рятувальних служб або зателефонувати за номерами «101», «102»;   не курити; не користуватись запальничками, іншими джерелами відкритого вогню, а також предметами, що можуть його утворювати; не торкатись до підозрілої речі руками або іншими речами; у жодному разі не намагатися переміщувати вибуховий пристрій (підозрілий предмет) або змінювати його положення; залишити місце, де виявлено підозрілий предмет, при можливості організувати оборону на безпечній відстані.

 

Правила поведінки у разі вибуху (спрацювання вибухового пристрою) у вашій або сусідній квартирі: негайно повідомити  по телефону  правоохоронні (номер «102»), аварійно-рятувальні (номер «101») та медичні (номер «103») служби; за наявності необхідних знань і навичок надати першу медичну допомогу постраждалим; обов'язково відкрити вікна і двері для провітрювання, оскільки продукти вибуху містять отруйні та шкідливі компоненти; дочекатись прибуття представників правоохоронних органів (аварійно-рятувальних служб) та у подальшому діяти за їх вказівками.

 

 

 

 

 

 

Інформація про БПЛА 

 

Запуск БПЛА проводиться виключно з погодження Служби безпеки  України. 

 

 

 

«Всі не дозволені польоти безпілотних літальних апаратів будуть вважатись  шпигунством та диверсійною роботою на користь ворога з усіма витікаючими  наслідками»,- наголошують у відомстві. 

Громаданам України потрібно знати про те, що відповідно до вимоги пункту 4  розділу ІІ Правил використання повітряного простору, а саме – «польоти  безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання  заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору» - під час  воєнного стану не діють.  

За порушення вказаних вимог зловмисників буде притягнено до відповідальності  за статтями 109-114 Кримінального кодексу України.

ІНСТРУКЦІЯ  

Що робити під час атаки дронів-камікадзе 

Російські війська останнім часом активно застосовують іранські дрони-камікадзе  «Shahed-136» проти України. У більшості випадків окупанти атакують цими дронами  об’єкти інфраструктури, проте БПЛА несуть серйозну небезпеку і для цивільних. 

Зазначимо, що іранські дрони мають характерний звук — нагадує мотор мопеда чи  бензопили. Під час польоту він дуже гучний, тому його можна почути навіть крізь сон.  При цьому незважаючи на це, безпілотники літають на малій висоті, тому їх складно  виявити системам ППО. 

Що робити під час атаки іранських дронів: 

Чуєте звук двигуна поряд — негайно прямуйте до укриття і залишайтеся там, доки  мине небезпека. 

Обирайте місця далеко від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних  установ. 

Якщо немає можливості сховатися, дотримуйтесь правил двох стін, які повинні  відокремлювати вас від небезпеки. 

Найкраще при можливій атаці — перебувати у спеціально обладнаному укритті. Якщо  такого поблизу немає, ховайтеся у підвалах чи цокольних поверхах будинків,  підземних паркінгах та переходах. 

Що робити, якщо ви застали атаку на вулиці: 

Знайдіть будь-який виступ, заглиблення у землі чи канаву. Укриттям на вулиці також  може стати бетонна сміттєва урна або сходи. 

Лягайте на землю і закрийте голову руками. Прийміть позу ембріона, розгорніться  ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкрийте рот. Якщо знайшли приміщення, вибирайте місце в кутку і недалеко від виходу, щоб  миттєво залишити будинок у разі попадання снаряда. Залишайтеся в укритті  щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його повтору. Не залишайтеся у транспорті під час обстрілу. Вийдіть та відбігайте подалі від дороги.  І там знайдіть можливе укриття. 

Ховатися у під’їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних  будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій також небезпечно.  Намагайтеся не ховатися за автомобілями чи кіосками. 

 

Правила поведінки під час атаки дронів-камікадзе

Українцям нагадали правила безпеки під час атаки дронів. Необхідно триматися  осторонь адміністративних будівель, а також стратегічних і військових  об’єктів. 

У ОК «Південь» розповіли, які заходи безпеки слід вжити у разі атаки дронів камікадзе. 

Бійці ОК «Південь» наголосили, що росіяни прагнуть психологічно тиснути на мирне  населення за допомогою БПЛА. 

Про появу безпілотників у небі свідчать такі ознаки: 

1. Наближення дронів-камікадзе добре чутно у повітрі. 

2. Робота двигуна дуже схожа на звук роботи мопеда чи бензопили. 

У такому разі необхідно оцінити обстановку навколо та відійти убік від  адміністративних будівель, а також від стратегічних та військових об’єктів. 

Далі необхідно знайти укриття та перечекати загрозу. 

Нагадаємо, що жертвами атаки іранських безпілотників в Одесі стали двоє людей. 

Як поводитися під час атаки дрона-камікадзе:  рекомендації українських військових 

Ймовірність повторних атак дронами-камікадзе залишається досить великою.  Військові розповіли, як розпізнати літальний апарат та як діяти, коли побачили його. 

Враховуючи імовірність повторних атак дронами-камікадзе, збереження загрози  ракетних ударів та невгамовне бажання ворога тиснути психологічно на мирне  населення, слід зважати на обов’язкові заходи безпеки. Відповідні  рекомендації надало ОК «Південь». 

Не нехтуйте сигналами повітряних тривог, переходьте в укриття. 

При наближенні дрона-камікадзе, як правило в повітрі чутно роботу його двигуна,  звук схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили. 

Варто оцінити обстановку навколо, триматися осторонь адміністративних будівель,  стратегічних та військових об’єктів, знайти укриття, де перечекати. 

— Зберігайте емоційну рівновагу й зосередженість, не наражайте себе на зайву  небезпеку, не бентежте фейковими повідомленнями, — зазначають у повідомленні. — Довіряйте силам оборони і достовірним джерелам інформації. 

Російські війська все частіше почали використовувати іранські безпілотники Shahed 136, маркуючи їх російською назвою «Герань-2».

ПАМ’ЯТКА 

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ ПІД ЧАС ГРОЗИ! 

Блискавка — це гігантський електричний розряд, що виникає внаслідок  електризації атмосфери під час грози. 

Стихія непередбачувана і, хоча природа грози вивчена вже досить добре, мало хто знає,  як максимально убезпечити себе від удару блискавки. 

За статистикою кожну секунду на нашій планеті блискавка б’є в землю близько 100  разів, і 1% цих ударів доводиться на людину. Об’єктом ураження може бути що  завгодно. Найчастіше блискавка влучає у самотньо стоять високі дерева, стовпи лінії  електропередач. 

 

 

ОБОВ’ЯЗКИ ДОРОСЛИХ ЩОДО БЕЗПЕКИ І ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ТА  ВИХОВАННЯ У НИХ НАВИЧОК ПОВЕДІНКИ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ  УМОВАХ 

Захист дітей від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного,  природного і воєнного характеру є найгуманнішим і шляхетним обов'язком  усього дорослого населення й у першу чергу кожної матері та кожного батька,  будь-якого працівника дитячого дошкільного і шкільного закладу. Для  виконання цього обов'язку необхідно, щоб усе доросле населення було  підготовлено до захисту дітей: 

знало способи і засоби захисту дітей у НС;  

уміло будувало найпростіші укриття, щоб укрити в них дітей у випадку  відсутності інших, більш надійних захисних споруд;  

знало правила розміщення і поводження дітей у захисних спорудах і  укриттях;  

могло підготувати дітей до евакуації в заміську зону;  

навчало дітей користуватися засобами індивідуального захисту і  виготовляти для них найпростіші такі засоби;  

знало особливості захисту дітей при надзвичайних ситуаціях та діях за  сигналами оповіщення цивільної оборони й в осередках ураження (зонах  зараження).  

 

 

 

 

Гострі кишкові інфекції, харчові отруєння та їх профілактика

 

Пам’ятка щодо забезпечення інформаційної  безпеки при роботі в мережі Інтернет

Методичні рекомендації щодо профілактики отруєння грибами та  отруйними рослинами

«Профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань у закладах   освіти»

 

 

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ 

ПАМЯТКА 

Як не стати об'єктом злочинних зазіхань 

Шановні друзі! 

Увечері, по можливості, не ходіть поодинці. Коли все-таки треба пізно  повертатися, зателефонуйте рідним чи знайомим, щоб вони зустріли Вас у  під'їзді, поблизу будинку чи на зупинці. 

Уникайте безлюдних місць, неосвітлених місць. 

Коли на Вас напали, голосно кличте на допомогу. 

Сідаючи в таксі чи випадковий автомобіль, зверніть увагу на його  номерний знак. Не показуйте водію, що у Вас у гаманці значна сума грошей. Не давайте хуліганам спровокувати себе. Уникайте зневажливих  висловлювань на їх адресу. Залишайтеся спокійним, об'єктивним та  виваженим. 

Для самооборони користуйтеся засобами, що містять речовини, які  подразнюють очі та дихальні шляхи, але пам'ятайте, що застосувати їх  треба з урахуванням вітру і лише у великих приміщеннях. 

НАВЧІТЬ ДІТЕЙ БЕЗПЕКИ 

Не забувайте, відправляючи дітей на вулицю чи залишаючи їх самих удома,  нагадати їм про елементарні заходи безпеки, щоб уберегтися від злочину і  самим не чинити чогось протиправного. 

Не давайте дітям великі суми грошей, золоті речі. 

Завжди цікавтеся, з ким дружить Ваша дитина, де проводить вільний  час, особливо вечорами. 

Дітям слід: 

завжди говорити, куди вони йдуть; 

вчасно приходити додому (у визначений батьками час) і ніколи не  затримуватися на вулиці самим; 

уміти за зовнішністю відрізняти тих людей, у яких можуть бути злі  наміри, нікуди не йти з незнайомцями без дозволу батьків; 

не слід сідати в чужу машину, навіть для того, щоб указати дорогу; не приймати дарунків без дозволу батьків; 

голосно кричати і, якщо є можливість, утікати, коли хтось має намір  застосувати силу; 

розповідати батькам навіть про те, у чому соромно зізнатися.

 

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ УЧНІВ ТА БАТЬКІВ

 НА ПЕРІОД ОСІННІХ КАНІКУЛ

 

До уваги батьків та учнів!

З метою попередження нещасних випадків, травматизму та недопущення створення кримінальних ситуацій, адміністрація  просять Вас ознайомитись із правилами безпеки під час зимових канікул, з обов'язковим їх дотриманням: Будьте обережні та дотримуйтесь усіх правил безпеки при:

  • користуванні газовими та електричними приладами;

    не допускайте ігор з вогнем Вашою дитиною, не дозволяйте самостійно розводити багаття,  палити листя, бур'ян;

    не допускайте ігор на будівельних майданчиках та біля них;

    пам'ятайте: дорога та залізниця - не місце для ігор та безпечної поведінки.

    Щоб уникнути електротравм, категорично забороняється: наближатися до обірваних проводів ближче 8 м.; залазити на опори ліній електропередач; відчиняти двері та проникати в трансформаторні підстанції. Обов'язково наголошуйте доньці чи синові (при відсутності дорослих вдома) про те, що не можна відкривати двері незнайомим особам.

Будьте особливо обережні біля водоймищ. Пам'ятайте: з водою не жартують! Не можна ходити по льоду якщо товщина льоду становить менше 15 см. Обов'язково наголошуйте дітям про небезпеку, яка чатує на них:

  • у громадському транспорті;

    при поводженні з собаками та іншими тваринами (свійськими та дикими):

    під час грози (блискавка).

    Перед кожною зустріччю дитини з вулицею не забувайте ще раз нагадати Правила дорожнього руху особливо це стосується користування велосипедом, роликами). Не дозволяйте доньці чи синові бути на вулиці без нагляду дорослих у вечірній та нічний час. Слідкуйте за гігієнічними вимогами щодо харчування дитини (особливо це стосується вживання грибів). Пам'ятайте про проблеми які стоять перед сучасною молоддю: куріння, пияцтво, наркоманія (у зв'язку зі становленням характеру Вашої дитини, прийміть до уваги те, що ніхто з підлітків не застрахований від них). Особливо зверніть увагу на друзів дитини.

Наголошуйте про те, щоб діти нічого чужого не брали та своєю поведінкою не створювали криміногенної ситуації (бійки, крадіжки, брутальна поведінка).

Зверніть увагу на небезпеку поширення застудних захворювань та грипу в зимовий період. Особливу увагу звертаємо на поведінку дітей під час зимових свят (недопущення використання дітьми петард та іншої піротехніки) та ін.

Будемо щиро раді зустрічі з Вашою дитиною після канікул, яка при доброму здоров'ї, не маючи ніяких проблем знову приступить до навчання.

Бесіди та правила з техніки безпеки для учнів 1-4 класів 

Гігієна зору
1. Коли ти читаєш, пишеш, вишиваєш або виконуєш іншу роботу, сторінка або предмет, з яким ти працюєш, мають бути добре освітлені. 
2. Від очей до сторінки, тканини для вишивання тощо відстань має становити 30—35 сантиметрів. 
3. Якщо ти пишеш при штучному освітленні, настільна лампа має бути розташована ліворуч, інакше на сторінку падатиме тінь від руки. 
4. Читати у ліжку та транспорті дуже шкідливо для очей. Лежачи, неможливо весь час рівно тримати книжку перед очима — руки втомлюються, і відстань від сторінки до очей весь час змінюється. Під час руху транспорту руки із книжкою тремтять. При цьому кривизна кришталика весь час змінюється. Робота ока псується, і зір слабшає. 
5. Не сиди перед телевізором чи за комп'ютером більше за 2—3 години на добу. Бо їх випромінювання дуже шкідливе для очей.
6. Не забувай робити перерви, коли читаєш, робиш домашнє завдання, дивишся телевізор чи працюєш за комп'ютером.
7. Виконуй вправи для тренування очей.
8. Частіше бувай на свіжому повітрі.
9. Вживай більше свіжих овочів і фруктів. Найбільш корисні для гарного зору морква, зелена цибуля, селера, помідори, солодкий перець. А от надмірне споживання солодощів шкодить зору.  

Бережи свої очі!
1. Не торкайся очей брудними руками, рукавами одягу тощо. Якщо в око потрапила порошинка, його треба промити кип'яченою водою, а коли це неможливо — видалити її чистим носовичком. 
2. Дотримуйся правил безпеки під час роботи у майстерні або виконуючи хатню роботу.
3. Не нахиляйся низько над каструлею з окропом або сковорідкою, на якій шкварчить масло. 
4. Будь дуже обережним із пральним порошком, розчинами для миття посуду та іншими хімічними речовинами. Перед застосуванням зверни увагу, на їхню упаковку — на ній має бути написано, як поводитись, якщо така речовина потрапила в очі. 
5. Обережно поводься із гострими предметами під час гри! Розмахуючи палицею перед обличчям товариша, ти можеш ви¬падково поранити йому око.
6. Будь уважним під час прогулянок та забав. У лісі чи в саду око може поранити гостра гілка. 
7. Якщо ти сильно пошкодив око, негайно звернися до лікаря! 

 

Їж те, що корисне для зубів 

Сир — знищувач бактерій. Якщо ти з'їв що-небудь солодке, то у наступні 5 хвилин заїж це шматочком нежирного сиру (25 — 30 г). Сир сприяє виділенню слини, що знижує вплив на зуби кислоти, яка викликає карієс. Крім того, сир містить речовини, що захищають зубну емаль від руйнування. 
Тверді фрукти та овочі (яблука, морква, груша та ін.) зміцнюють ясна та уповільнюють процес руйнування зубів. 
Йогурт містить багато кальцію — речовини, що сприяє формуванню та росту здорових зубів і надає їм білосніжного кольору. 
Жуйка — найкращий десерт для зубів, але якщо вона не містить цукру. Жування жуйки протягом 20 хвилин після їжі зменшує ризик руйнування зубів. 
Будь обережним із їжею, що липне до зубів!
Наприклад, банани, ізюм дуже корисні для твого організ¬му, але після їх вживання слід добре прополоскати ротову по¬рожнину. 

Правила безпечної поведінки у лісі 

1. Якщо ти ідеш у ліс із друзями, подавайте одне одному сигнали, щоб не загубитися: перегукуйтесь, плескайте у долоні. 
2. Намагайся запам'ятовувати свій шлях або роби для себе помітки.
3. Тримайся подалі від диких тварин, особливо від їхніх дитинчат — поруч із ними обов'язково будуть дорослі тварини. Небезпечним може виявитися не лише вовк або дикий кабан, але й олень, лось, лисиця. 
4. Уважно дивись під ноги, обдивляйся впалі дерева та колоди перед тим як сісти відпочити — там можуть бути змії. Якщо тебе або товариша вкусить змія, зразу ж видави з ранки краплю крові з отрутою і висмоктуй кров із ранки впродовж півгодини, весь час спльовуючи (але це можна робити, коли у роті немає поранень). Потім щільно перев'яжи руку чи ногу вище за місце укусу, але так, щоб вона не заніміла. І негайно до лікарні! 
5. Якщо ти заблукав:
— пригадай останню прикмету, на яку ти звернув увагу (пова¬лене дерево, зламана гілка) і спробуй знайти до неї дорогу;
— прислухайся — можливо, твої друзі або батьки зовсім поруч;
— пам'ятай: мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща; а моху найбільше з північного боку. Але щоб скористатися цими прикметами, треба звернути увагу, у якому напрямі ти йшов із самого початку.  

Правила поведінки біля водоймищ 

1. Не загоряй надто довго — перегрієшся і отримаєш сонячний удар. 
2. Не купайся і не пірнай у воду після тривалого перебування на сонці, тобі може стати погано. Купатися краще вранці або ввечері, коли тепло, але не можна перегрітися. 
3. Ніколи не пірнай у незнайомих місцях! Тут може виявитися неглибоко, а інколи на дні лежать гнилі колоди, гостре каміння, об яке можна поранитися, та густі водорості, у яких легко заплутатися. 
4. Не грай у тих місцях, звідки легко впасти у воду.
5. Не влаштовуй у воді ігор, пов'язаних із захватами.
6. Не вирушай у плавання на самодільних плотах.
7. Не ходи купатися на водоймища без супроводу дорослих.
8. Не запливай на глибоке на надувних матрацах та кругах. 

Пам'ятка пішохода 

1. Пішохід повинен рухатися тротуаром, тримаючись праворуч. 
2. Ні в якому разі не можна перебігати проїзну частину — це дуже небезпечно.
3. Не можна виходити на проїзну частину перед автобусом, що стоїть. Водій, який об'їжджатиме автобус, вчасно не помітить вас і не встигне загальмувати.
4. Якщо поблизу немає пішохідного переходу, то, підійшов¬ши до проїзної частини вулиці, слід спочатку подивитися ліворуч, переконатися у відсутності транспорту, потім дійти до її середини, подивитися праворуч і, переконавшись у безпеці, дійти до кінця проїзної частини.
5. Якщо на вулиці є підземний пішохідний перехід, обов'язково користуйся ним, переходячи вулицю.
6. Чекати автобус або тролейбус потрібно на спеціально вказаних зупинках, не виходячи з тротуару на проїзну частину. 
7. Не можна перебігати дорогу перед транспортом, що рухається, — автомобіль зразу зупинити неможливо. Запам'ятай, що взимку це набагато небезпечніше. 
8. У місцях, де встановлено світлофори, пішохід має користуватися його сигналами. 
Переходити дорогу можна лише на зелене світло, переконавшись, що транспорт зупинився. 
Червоне світло забороняє переходити дорогу.
На жовте світло переходити дорогу забороняється, але якщо воно загорілось, коли пішохід дійшов до середини дороги, він має зупинитися і дочекатися зеленого світла.

Правила протипожежної безпеки 

1. Не грайся із сірниками та запальничками.
2. Не запалюй свічки та бенгальські вогні без нагляду.
3. Не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів, не суши речі над газовою плитою. 
4. Не пали багать у сараях, підвалах, на горищах,
5. Не вмикай багато електроприладів одночасно, електромережа може згоріти. 
6. Обов'язково вимикай електроприлади, коли ідеш із дому. Але не тягни за дріт руками, обережно вийми штепсель із розетки. 
7. На дачі або у селі не відкривай грубку — від маленької вуглинки, що випаде з неї, може статися пожежа. 

Якщо виникла пожежа, а дорослих немає вдома
1. Якщо вогонь невеликий, накинь на нього товсту ковдру або залий водою.
2. Якщо горить шнур електроприладу, перш ніж залити полум'я водою, вийми штепсель електроприладу з розетки. Гасити увімкнені електроприлади водою не можна! 
3. Якщо тобі не вдалося самостійно загасити вогонь, вибігай з квартири і клич на допомогу або дзвони за номером 1- 01.
4. Зателефонувавши до пожежної частини, чітко називай свої прізвище та адресу і повідом, що горить.
5. Не намагайся врятуватися від пожежі у шафі, кладовці або іншому тісному місці — можеш учадіти там від газів, що виділяються під час горіння. 
6. Не можна відкривати вікно, доки вогонь у кімнаті не згас — свіже повітря підживить його і полум'я спалахне з новою силою.
7. Доки чекаєш на пожежників, не панікуй, шукай вихід із кімнати, але не намагайся вистрибнути у вікно.
8. Довірся пожежним, виконуй усе, що вони накажуть тобі.
9. Якщо ти знаєш, що хтось не може вийти з будинку, який горить, повідом про це дорослих або пожежних.
Що робити, якщо пахне газом
1. Якщо хтось із дорослих удома, негайно скажи їм про це.
2. Відкрий усі вікна та кватирки, провітри помешкання.
3. Перевір, чи перекриті на плиті конфорки горілок.
4. Якщо ти вдома один, негайно телефонуй до служби газу за номером
1-04.
5. Ні в якому разі не вмикай світло у загазованому та сусідніх приміщеннях і не запалюй вогонь. 

Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул 

1. Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього. 

2.Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти. 

3. Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості. 

4. Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.  

5. Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих. 

6. Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техніки пожежної безпеки. 

7. Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.  

8. Під час відпочинку на узбережжі слід обов'язково дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.  

9. Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном. 

10. Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити руки з милом.